آموزش تنبک

مقدمه :
تنبک یا سازهای کوبه به عنوان ساز همراه در موسیقی شناخته میشوند و خصوصا در گروه های هنری و ارکستر جایگاهی بسیار مهم در حفظ و نگهداری ریتم در موسیقی را دارد .

در این دوره آموزشی نکات مهم آشنایی با ریتم شناسی ، تقسیمات ضرب(دوضربی ، سه ضربی یا چهار ضربی) میزان های ساده و ترکیبی و طرز نشستن و فرم انگشتان و تمرینات روی ساز به هنرجویان آموزش داده می¬شود . مفاهیم اولیه وزن خوانی بسیا حائز اهمیت برای نوازندگی تمبک یا سازهای کوبه ای می¬باشد .

آموزش دوره مقدماتی و طول دوره ها :

طول دوره مقدماتی 6 الی 1 سال می¬باشد که در سنین 4 الی 8 سال ریتم شناسی و تقسیمات ضرب به همراه نواختن با شعر تدریس می¬شود و در بعضی موارد با طبلک و یا تمبک سایز کوچک آموزش داده می¬شود و بالای 8 سال از کتاب تمبک نوازی استاد حسین تهرانی یا با آموزش تمبک نوازی استاد ناصر افتتاح فرازهای ساده و ترکیبی آموزش داده میشود .
آموزش این سبک بیشتر ریتمیک و مجلسی میباشد .

دوره متوسطه :

در این دوره پس از توانمندی های میزان های ساده(دوضربی، سه ضربی، چهار ضربی) و میزان های ترکیبی 8/3، 8/6 و 16/6 وارد مطالب گروه نوازی تنبک میشوید . این گروه نوازی کمک به اجراهای ارزنده هنری در تک نوازی و گروه نوازی شما خواهد کرد . در تکمیل آن از تکنیک های نوازندگی استاد محمد اسماعیلی و یا کتاب استاد ناصر افتتاح استفاده میشود . این سبک ها بسیار شیرین و دلنواز میباشد .

طول دوره آموزشی متوسطه :

طول دوره آموزشی متوسطه 1 سال میباشد و هنرجویان پس از توان و مهارت در تکنیک ها قادرند در تک نوازی و با گروه نوازی بدرخشند و حتی با تلفیق شعر و موسیقی (نوازندگی در کنار خوانندگی) در این دوره بیشتر توصیه به کتاب استاد ناصر افتتاح یا استاد محمد اسماعیلی میشود .

طول دوره آموزشی عالی :

طول دوره در این مقطع 1 الی 2 سال میباشد و هنرجویان در این دوره پس از کسب مهارت و توان در نوازندگی میتوانند از منابع حرفه ای با تجربه های اساتید با سبک های دیگر آشنا شوند تا برای اجراهای مختلف مجلسی- تلفیقی و ملودیک ، اجراهای سولو و کنسرت های حرفه ای صحنه ای توانمند شوند . میتوانند با فعالیت های حرفه ای و تجارب ارزنده هنری بهرمند شوند . یکی از این اساتید برجسته استاد بهمن رجبی میباشد که کتاب های تنبک نوازی بهمن رجبی جلد اول و دوم در رسیدن به توانمندی های تکنیکی بسار بالا و ریتمیک برای سطح کاملا حرفه ای توصیه و پیشنهاد داده میشود .

1 مقدماتی

(2ترم)

وزن خوانی
تهرانی
2 متوسط

(2ترم)

تهرانی
شیرین نوازی تکنیک ها
3 پیشرفته1

(3ترم)

همنوازی
تهرانی
بداهه نوازی
4 پیشرفته2

(4ترم)

ارکسترنوازی
ریتم شناسی
تحلیل