آموزش پیانو

مقدمه:
کمتر کسی است که صدای زیبای پیانو را بشنود و از آن الهام و تاثیر نگیرد. این ساز صدای بسیار رمانتیک و پر احساسی دارد و در آرامش روح و روان تاثیر قطعی میگذارد و این ساز بیس تمام سازها است و زیرساخت علمی دارد و اکثر متخصصین و به خصوص آهنگسازان در ساخت آثار موسیقیایی و تنظیم برای ارکستراسیون نیازمند به این ساز میباشند.

دوره مقدماتی:

در این دوره نکات مهم آموزش پیانو به زبان ساده ،درک مفاهیم ریتم شناسی و تقسیمات ضرب، شکل ضرب ها ،نحوه قرارگرفتن انگشتان روی ساز ، نحوه نشستن و ضربه روی کلاوی ها و تمرینات اتود روی ساز آموزش داده میشود تا هنرجویان با توجه به منابع آموزشی در مقطع سنی خود توانمندی های تکنیکی را بیاموزند و در ابتدای اموزش خود طی سه الی چهار جلسه میتوانند مفاهیم موسیقی و الفبای آن را که بسیار حائز اهمیت است فراگیرند.
در شروع دست راست و چپ را روی کلید سل آموزش میبینند و کم کم نت خوانی را روی کلید فا آموزش میبینند.
طول دوره مقدماتی و منابع آموزشی:
طول دوره آموزش مقدماتی شش ماه الی یک سال میباشد که برای سنین 5 الی 8 سال از کتاب جلد اول و دوم جان تامسون و بالاتر از 8 سال کتاب های جلد اول و دوم مایکل آرون و کتاب بیر تدریس میشود و به همراه آن نیز قطعات زیبایی از پیانو که در دو بخش آهنگ های ایرانی و جهانی(کتاب 5+80) گرداوری شده و یا چهل آهنگ را آموزش میبینند.
در این دوره ساز تا پنج اکتاو قابل قبول میباشد.

دوره متوسطه:

در این دوره باید حتما سطح ساز ارتقاء پیدا کند از پنج اکتاو تا حداقل5/6 اکتاو برسد و کلاویه ها، نیمه سنگین یا سنگین باشد. ارتقاء تکنیک ها از منابع خاصی که باید در تقویت انگشتان است استفاده شود. از طرفی سطح مطالب علمی در گام شناسی و فواصل و علائم کروماتیک به خوبی قابل درک باشد. به هر میزان که مطالب علمی بیشتر درک شود نتایج عملی در دوره متوسط قطعی خواهد شد.

طول دوره متوسطه و منابع آموزشی:

طول دوره متوسطه 5/1 الی 2 سال میباشد. در این دوره منابع آموزشی روی تکنیک های نوازندگی از کتاب چرنی، اشمیت و هانون تدریس میشود و در کنار توانمندی های تکنیکی از قطعات ریچاردکلایدرمن قطعات پیانو از یانی و کتاب های اثربخش دیگر استفاده میشود و هنرجویان قادرند تا اجراهای دیگری را به نمایش بگذارند.

 

دوره عالی:

هنرجویان در این دوره توان ، مهارت و خلاقیت نوازندگی را به حداکثری خود میرسانند و هنرجویان وارد قطعات سنگین تر برای اجرای سونات و یا کنسرت های رسیتالی می¬شوند. برای تقویت انگشتان دست همچنین از کتاب های اشمیت، موتسارت و هانون باید استفاده شود.

طول دوره عالی و منابع آموزشی:

طول دوره آموزش عالی 1الی 2 سال میباشد تا به مرز نوازندگی حرفه ای در اجراهای رسیتالی برسند. هنرجویان پس از کسب توان و مهارت های لازم به همراه خلاقیت در نوازندگی میتوانند از منابع کتاب های یوهان سباستین باخ، موتسارت، بتهوون، آناماگسا برای قطعات حرفه ای برای سونات و رسیتال های پیانو استفاده و اجرا کند.

1 مقدماتی1

(4ترم)

بیر
مایکل آرون جلد1
2 مقدماتی2

(4ترم)

بیر
مایکل آرون جلد2
هانون / آناماگدالنا / رپرتوارکلاسیک
3 متوسطه1

(4ترم)

بیر
آناماگدالنا / هانون
رپرتوارکلاسیک / چرنی599 / اشمیت
4 متوسطه2

( 4ترم)

پرلودها و فوگ های کوچک باخ
آناماگدالنا / هانون
رپرتوارکلاسیک / چرنی599
5 متوسطه3

(4ترم)

هانون
چرنی821
رپرتوارکلاسیک / پرلودها و فوگ های کوچک باخ
گام وآرپژ / انوانسیون دووسه صدایی
6 پیشرفته1

(4ترم)

چرنی299
رپرتوارکلاسیک
پرلودها و فوگ های کوچک باخ
گام هاوآرپژها
انوانسیون دووسه صدایی / اتودهای شوپن
7 پیشرفته2

(4ترم)

چرنی299
رپرتوارکلاسیک / پرلودها و فوگ های کوچک باخ
گام هاوآرپژها / انوانسیون دووسه صدایی
اتودهای شوپن
8

پیشرفته3

(4ترم)

چرنی299
رپرتوارکلاسیک / پرلودها و فوگ های کوچک باخ
گام هاوآرپژها / انوانسیون دووسه صدایی
اتودهای شوپن