دپارتمان فرهنگ

تعریف فرهنگ

فرهنگ در لغت به معنای علم، دانش، ادب ، معرفت و تعلیم و تربیت است.
فرهنگ مجموعه پیچیده ای از دانش ، باور ، هنر ، قوانین ، اخلاقیات ، عادات و آداب و رسوم یک جامعه است که نسل به نسل منتقل میشود و آموزش داده میشود.هر جامعه ای فرهنگ خاص خود را دارد حتی درون یک جامعه ی واحد فرهنگ از بخشی به بخش دیگر از قومی به قوم دیگر میتواند متفاوت باشد به طور مثال اگر ایران را یک جامعه واحد فرض کنیم با یک فرهنگ خاص، نسبت به کشورهای دیگر جهان، علی رغم اینکه جامعه ایران دارای یک فرهنگ واحد است شهر به شهر و از قومی به قومی دیگر این فرهنگ میتواند متفاوت باشد. به طور مثال اقوام ترک، کرد، لر ، بلوچ، فارس … ساکن ایران هستند که در عین اشتراک فرهنگی دارای وجه تمایز نیز میباشد.

جایگاه موسیقی در فرهنگ

همانطور که پیش تر در تعریف فرهنگ اشاره کردیم هنر جزئی از فرهنگ و یکی از ارکان اصلی آن است. هنر موسیقی از دوران باستان تاثیر به سزایی در زندگی بشر داشته و ابزارآلات آن در هر دوره به اشکال و فرم های گوناگون پدیدار شده است. به جرات میتوان گفت موسیقی از تاثیرگذارترین هنرهاست و در جامعه جهانی و هم ایران از قدیم و الایام از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است(جایگاهی وصف ناشدنی!!)
هنر موسیقی گنجینه ای شگرف است با قدرتی پنهانی که تاثیر عمیقی بر شنوندگان و مخاطبین خود میگذارد تا جایی که میتواند احوال انسان را دگرگون کند . چنانچه در حکایات آمده است فارابی سازی ساخته بود که با تاثیر عمیقی که بر شنوندگان خویش میگذاشت میتوانست آنها را بگریاند ، بخنداند ، بخواباند … نظیر این حکایت در تمامی جوامع وجود دارد. در تمامی اقوام و ادیان و ملل مختلف از موسیقی در اعیاد ، سوگواری ، پرستش و مراسم های مذهبی جهت تاثیر گذاری استفاده میشود . امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی حتی جایگاه موسیقی عمیق تر و حیاتی تر شده. در ساخت رسانه ها، تبلیغات از این هنر استفاده چشمگیری میشود همچنین به راحتی در اختیار عموم قرار میگیرد در گذشته برای شنیدن یک اثر موسیقیایی روزها، هفته ها، سال ها در انتظار اجرای زنده هنرمندان بودند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی میتوانیم هزاران اثر بی نظیر موسیقیایی را در اتومبیل خود و به هنگام دویدن یا ورزش کردن و اوقات فراغت گوش دهیم و حتی موسیقی به راحتی در اختیار همگان و علاقمندان قرار گرفته است.

 

سوابق فرهنگی هنری آموزشگاه موسیقی چاوش

آموزشگاه موسیقی (موسسه فرهنگی هنری چاوش) طی سال های متمادی این افتخار را داشته در عرصه فرهنگ و هنر موسیقی فعالیت های چشمگیری داشته باشد و به جامعه فرهنگی و هنری ایران خدمت کند.
– همکاری و اجراهای صحنه ای آموزشگاه موسیقی چاوش در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران
-اجراهای صحنه ای در خانه های فرهنگ و فرهنگسراها و انجمن ها و کانون ها
-اجراهای جشنواره ای
-اجرای کنسرت های هنری در سفارت خانه ها
– همکاری آموزشگاه موسیقی چاوش با آموزش و پرورش، پرورش دانش آموزان در کلیه رشته های سازی و آوازی و همنوازی و اجرای های صحنه ای دانش آموزان و کسب اول تا سوم در منطقه و استان و سطح کشور
– همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
– داوری مسابقات جشنواره ای آوایی و نوایی منطقه